Åsta gårdsmuseum

astagardsmuseum.jpg

Minnen från en svunnen tid

Åsta gård bedrev jordbruk sedan 1800-talets slut fram till 1950-talet.

Idag är det museum där besökaren kan se äldre tiders jordbruksredskap, köksredskap, leksaker, radioapparater, äldre redskap för biodling och mycket mer. Över tusen föremål finns i samlingarna.

Öppet: Maj - september
Bokning av visning enligt överenskommelse
Besöksadress
SÖDRA ÅSTA 311
705 98 Lillkyrka
Kontakt
Tel. 019-46 80 21/ 070- 568 77 07
E-mail
arne.lillkyrka@gmail.com

Tel
019-46 80 21
070- 568 77 07

Visa stor karta